• iulie 3, 2020
  • No Comment

Handbal masculin: Lotul Potaissei Turda începe pregătirile pentru sezonul competițional 2020-2021

Handbal masculin: Lotul Potaissei Turda începe pregătirile pentru sezonul competițional 2020-2021

Lotul Potaissei Turda, vicecampioana națională la handbal masculin, s-a reunit vineri, 4 iulie, în vederea începerii pregătirilor pentru sezonul competițional 2020-2021. Noii veniți în lotul Potaissei, respectiv portarul George Șelaru (Dunărea Călărași) împreună cu Roman Zacaciurin, care a revenit la Potaissa după un sezon petrecut, de asemenea la Dunărea Călărași, vor încerca, împreună cu ceilalți componenți ai lotului să îndeplinească obiectivul stabilit de conducerea clubului și anume câștigarea a cel puțin unui trofeu în competițiile interne, fie acesta campionatul, fie Cupa României.

Cu ocazia reunirii lotului, acțiune desfășurată vineri, 3 iulie, la ora 11, la sala de sport Gheorghe Barițiu, din Turda, președintele AHC Potaissa, avocatul Flaviu Sâsâeac, aprecia că obiectivele stabilite pentru sezonul competițional 2020-2021 sunt îndrăznețe, dar realizabile, dacă se are în vedere valoarea lotului Potaissei, din care fac parte portarii Ionuț Irimuș, George Șelaru și Dragoș Fleșer, împreună cu ”jucătorii de câmp” Nenad Savic, Răzvan Pavel, Daniel Pop, Georgică Cîntec, Radu Lazăr, Teodor Pinţoiu, Alexandru Ghivil, Alexandru Laslo, Marius Szoke, Radu Ghiţă

Roland Thalmaier, Dragoş Iancu, Andrei Totoi și Huba Talas. Și Horațiu Gal, antrenorul principal al Potaissei, consideră că echipa pe care o conduce poate câștiga titlul de campioană națională la handbal, în ediția 2020-2021 a Ligii Zimbrilor: ”Avem un lot omogen, iar posturile sunt dublate de jucători cu nivele apropiate de experiență, cea ce ne va permite să facem față cu brio numărului mare de jocuri pe care le vom disputa, atât în Liga Zimbrilor, unde numărul echipelor a crescut de la 14 la 16, cât și în celelalte două competiții, Cupa României și  Cupa EHF, unde sperăm să avem un parcurs cât mai lung”.

Participant la reunirea lotului Potaissei, primarul Turzii, Cristian Matei, a spus că, după parcurgerea tuturor procedurilor de stabilire a executantului lucrărilor, etapă ce a durat trei ani, în două-trei săptămâni vor începe pregătirile pentru construcția sălii de sport polivalente ”casa nouă” a formației de handbal masculin Potaissa, cea mai performantă grupare la sporturi de echipă din județul Cluj.

În prima etapă a campionatului, ale cărei jocuri sunt programate în 19 august, Potaissa va întâlni, în deplasare, pe Politehnica Timișoara. În 22 august, vicecampioana națională va juca, în sala Gheorghe Barițiu, cu Steaua București.

În avanpremiera debutului de campionat se vor desfășura jocurile din turneul de baraj pentru promovarea în Liga Zimbrilor, la care și-au câștigat dreptul de participare formațiile clasate pe primele două locuri în cele patru serii ale Diviziei A: CSM Oradea, Universitatea Cluj-Napoca, CS Medgidia, Magnum Botoșani, CSU Suceava, Szejke Odorhei, CSM Alexandria și Unirea Sânnicolau Mare. Dintre aceste echipe, ce trebuie să confirme, până în 15 iulie, la Federația Română de Handbal, participarea la turneul de promovare, două vor completa, de la 14 la 16, numărul formațiilor ce vor lua startul în sezonul 2020-2021 al Ligii Zimbrilor.

În ceea ce privește participarea în competițiile europene intercluburi, Potaissa așteaptă tragerea la sorți din 28 iulie, când formația turdeană își va afla primul adversar din ediția 2020-2021 a Cupei EHF la handbal masculin.

Emil HĂLĂȘTUAN

Programul campionatului 2020-2021 în Liga Zimbrilor la handbal masculin

Etapa I – 19 august 2020

CSM Resita CSM Focsani 2007
CSM Bucuresti Loc I – Turneu de Promovare
AHC Dobrogea Sud Constanta CSM Bacau
AHC Dunarea Calarasi 2014 CS HC Buzau 2012
CS Minaur Baia Mare CSM Vaslui
SCM Politehnica Timisoara AHC Potaissa Turda
CSA Steaua Bucuresti Loc II – Turneu de Promovare
CSM Fagaras CS Dinamo Bucuresti

Etapa a II-a – 22 august

CSM Focsani 2007 CS Dinamo Bucuresti
Loc II – Turneu de Promovare CSM Fagaras
AHC Potaissa Turda CSA Steaua Bucuresti
CSM Vaslui SCM Politehnica Timisoara
CS HC Buzau 2012 CS Minaur Baia Mare
CSM Bacau AHC Dunarea Calarasi 2014
Loc I – Turneu de Promovare AHC Dobrogea Sud Constanta
CSM Resita CSM Bucuresti

Etapa a III-a – 29 august

CSM Bucuresti CSM Focsani 2007
AHC Dobrogea Sud Constanta CSM Resita
AHC Dunarea Calarasi 2014 Loc I – Turneu de Promovare
CS Minaur Baia Mare CSM Bacau
SCM Politehnica Timisoara CS HC Buzau 2012
CSA Steaua Bucuresti CSM Vaslui
CSM Fagaras AHC Potaissa Turda
CS Dinamo Bucuresti Loc II – Turneu de Promovare

Etapa a IV-a – 5 septembrie

CSM Focsani 2007 Loc II – Turneu de Promovare
AHC Potaissa Turda CS Dinamo Bucuresti
CSM Vaslui CSM Fagaras
CS HC Buzau 2012 CSA Steaua Bucuresti
CSM Bacau SCM Politehnica Timisoara
Loc I – Turneu de Promovare CS Minaur Baia Mare
CSM Resita AHC Dunarea Calarasi 2014
CSM Bucuresti AHC Dobrogea Sud Constanta

Etapa a V-a – 12 septembrie

AHC Dobrogea Sud Constanta CSM Focsani 2007
AHC Dunarea Calarasi 2014 CSM Bucuresti
CS Minaur Baia Mare CSM Resita
SCM Politehnica Timisoara Loc I – Turneu de Promovare
CSA Steaua Bucuresti CSM Bacau
CSM Fagaras CS HC Buzau 2012
CS Dinamo Bucuresti CSM Vaslui
Loc II – Turneu de Promovare AHC Potaissa Turda

Etapa a VI-a – 19 septembrie

CSM Focsani 2007 AHC Potaissa Turda
CSM Vaslui Loc II – Turneu de Promovare
CS HC Buzau 2012 CS Dinamo Bucuresti
CSM Bacau CSM Fagaras
Loc I – Turneu de Promovare CSA Steaua Bucuresti
CSM Resita SCM Politehnica Timisoara
CSM Bucuresti CS Minaur Baia Mare
AHC Dobrogea Sud Constanta AHC Dunarea Calarasi 2014

Etapa a VII-a – 26 septembrie

AHC Dunarea Calarasi 2014 CSM Focsani 2007
CS Minaur Baia Mare AHC Dobrogea Sud Constanta
SCM Politehnica Timisoara CSM Bucuresti
CSA Steaua Bucuresti CSM Resita
CSM Fagaras Loc I – Turneu de Promovare
CS Dinamo Bucuresti CSM Bacau
Loc II – Turneu de Promovare CS HC Buzau 2012
AHC Potaissa Turda CSM Vaslui

Etapa a VIII-a – 3 octombrie

CSM Focsani 2007 CSM Vaslui
CS HC Buzau 2012 AHC Potaissa Turda
CSM Bacau Loc II – Turneu de Promovare
Loc I – Turneu de Promovare CS Dinamo Bucuresti
CSM Resita CSM Fagaras
CSM Bucuresti CSA Steaua Bucuresti
AHC Dobrogea Sud Constanta SCM Politehnica Timisoara
AHC Dunarea Calarasi 2014 CS Minaur Baia Mare

Etapa a IX-a – 7 octombrie

CS Minaur Baia Mare CSM Focsani 2007
SCM Politehnica Timisoara AHC Dunarea Calarasi 2014
CSA Steaua Bucuresti AHC Dobrogea Sud Constanta
CSM Fagaras CSM Bucuresti
CS Dinamo Bucuresti CSM Resita
Loc II – Turneu de Promovare Loc I – Turneu de Promovare
AHC Potaissa Turda CSM Bacau
CSM Vaslui CS HC Buzau 2012

Etapa a X-a – 10 octombrie

CSM Focsani 2007 CS HC Buzau 2012
CSM Bacau CSM Vaslui
Loc I – Turneu de Promovare AHC Potaissa Turda
CSM Resita Loc II – Turneu de Promovare
CSM Bucuresti CS Dinamo Bucuresti
AHC Dobrogea Sud Constanta CSM Fagaras
AHC Dunarea Calarasi 2014 CSA Steaua Bucuresti
CS Minaur Baia Mare SCM Politehnica Timisoara

Etapa a XI-a – 17 octombrie

SCM Politehnica Timisoara CSM Focsani 2007
CSA Steaua Bucuresti CS Minaur Baia Mare
CSM Fagaras AHC Dunarea Calarasi 2014
CS Dinamo Bucuresti AHC Dobrogea Sud Constanta
Loc II – Turneu de Promovare CSM Bucuresti
AHC Potaissa Turda CSM Resita
CSM Vaslui Loc I – Turneu de Promovare
CS HC Buzau 2012 CSM Bacau

Etapa a XII-a – 24 octombrie

CSM Focsani 2007 CSM Bacau
Loc I – Turneu de Promovare CS HC Buzau 2012
CSM Resita CSM Vaslui
CSM Bucuresti AHC Potaissa Turda
AHC Dobrogea Sud Constanta Loc II – Turneu de Promovare
AHC Dunarea Calarasi 2014 CS Dinamo Bucuresti
CS Minaur Baia Mare CSM Fagaras
SCM Politehnica Timisoara CSA Steaua Bucuresti

Etapa a XIII-a – 29 octombrie

CSA Steaua Bucuresti CSM Focsani 2007
CSM Fagaras SCM Politehnica Timisoara
CS Dinamo Bucuresti CS Minaur Baia Mare
Loc II – Turneu de Promovare AHC Dunarea Calarasi 2014
AHC Potaissa Turda AHC Dobrogea Sud Constanta
CSM Vaslui CSM Bucuresti
CS HC Buzau 2012 CSM Resita
CSM Bacau Loc I – Turneu de Promovare

Etapa a XIV-a – 14 noiembrie

CSM Focsani 2007 Loc I – Turneu de Promovare
CSM Resita CSM Bacau
CSM Bucuresti CS HC Buzau 2012
AHC Dobrogea Sud Constanta CSM Vaslui
AHC Dunarea Calarasi 2014 AHC Potaissa Turda
CS Minaur Baia Mare Loc II – Turneu de Promovare
SCM Politehnica Timisoara CS Dinamo Bucuresti
CSA Steaua Bucuresti CSM Fagaras

Etapa a XV-a – 21 noiembrie

CSM Fagaras CSM Focsani 2007
CS Dinamo Bucuresti CSA Steaua Bucuresti
Loc II – Turneu de Promovare SCM Politehnica Timisoara
AHC Potaissa Turda CS Minaur Baia Mare
CSM Vaslui AHC Dunarea Calarasi 2014
CS HC Buzau 2012 AHC Dobrogea Sud Constanta
CSM Bacau CSM Bucuresti
Loc I – Turneu de Promovare CSM Resita

RETUR

Etapa XVI – 28 noiembrie

CSM Focsani 2007 CSM Resita
Loc I – Turneu de Promovare CSM Bucuresti
CSM Bacau AHC Dobrogea Sud Constanta
CS HC Buzau 2012 AHC Dunarea Calarasi 2014
CSM Vaslui CS Minaur Baia Mare
AHC Potaissa Turda SCM Politehnica Timisoara
Loc II – Turneu de Promovare CSA Steaua Bucuresti
CS Dinamo Bucuresti CSM Fagaras
Etapa a XVII-a – 5 decembrie

CS Dinamo Bucuresti

 

 

CSM Focsani 2007

 

CSM Fagaras Loc II – Turneu de Promovare
CSA Steaua Bucuresti AHC Potaissa Turda
SCM Politehnica Timisoara CSM Vaslui
CS Minaur Baia Mare CS HC Buzau 2012
AHC Dunarea Calarasi 2014 CSM Bacau
AHC Dobrogea Sud Constanta Loc I – Turneu de Promovare
CSM Bucuresti CSM Resita

Etapa a XVIII-a – 16 decembrie

CSM Focsani 2007 CSM Bucuresti
CSM Resita AHC Dobrogea Sud Constanta
Loc I – Turneu de Promovare AHC Dunarea Calarasi 2014
CSM Bacau CS Minaur Baia Mare
CS HC Buzau 2012 SCM Politehnica Timisoara
CSM Vaslui CSA Steaua Bucuresti
AHC Potaissa Turda CSM Fagaras
Loc II – Turneu de Promovare CS Dinamo Bucuresti

Etapa a XIX-a – 19 decembrie

Loc II – Turneu de Promovare CSM Focsani 2007
CS Dinamo Bucuresti AHC Potaissa Turda
CSM Fagaras CSM Vaslui
CSA Steaua Bucuresti CS HC Buzau 2012
SCM Politehnica Timisoara CSM Bacau
CS Minaur Baia Mare Loc I – Turneu de Promovare
AHC Dunarea Calarasi 2014 CSM Resita
AHC Dobrogea Sud Constanta CSM Bucuresti

Etapa a XX-a – 23 decembrie

CSM Focsani 2007 AHC Dobrogea Sud Constanta
CSM Bucuresti AHC Dunarea Calarasi 2014
CSM Resita CS Minaur Baia Mare
Loc I – Turneu de Promovare SCM Politehnica Timisoara
CSM Bacau CSA Steaua Bucuresti
CS HC Buzau 2012 CSM Fagaras
CSM Vaslui CS Dinamo Bucuresti
AHC Potaissa Turda Loc II – Turneu de Promovare

Etapa a XXI-a – 4 februarie 2021

AHC Potaissa Turda CSM Focsani 2007
Loc II – Turneu de Promovare CSM Vaslui
CS Dinamo Bucuresti CS HC Buzau 2012
CSM Fagaras CSM Bacau
CSA Steaua Bucuresti Loc I – Turneu de Promovare
SCM Politehnica Timisoara CSM Resita
CS Minaur Baia Mare CSM Bucuresti
AHC Dunarea Calarasi 2014 AHC Dobrogea Sud Constanta

Etapa a XXII-a -13 februarie 2021

CSM Focsani 2007 AHC Dunarea Calarasi 2014
AHC Dobrogea Sud Constanta CS Minaur Baia Mare
CSM Bucuresti SCM Politehnica Timisoara
CSM Resita CSA Steaua Bucuresti
Loc I – Turneu de Promovare CSM Fagaras
CSM Bacau CS Dinamo Bucuresti
CS HC Buzau 2012 Loc II – Turneu de Promovare
CSM Vaslui AHC Potaissa Turda

Etapa a XXIII-a – 20 februarie 2021

CSM Vaslui CSM Focsani 2007
AHC Potaissa Turda CS HC Buzau 2012
Loc II – Turneu de Promovare CSM Bacau
CS Dinamo Bucuresti Loc I – Turneu de Promovare
CSM Fagaras CSM Resita
CSA Steaua Bucuresti CSM Bucuresti
SCM Politehnica Timisoara AHC Dobrogea Sud Constanta
CS Minaur Baia Mare AHC Dunarea Calarasi 2014

Etapa a XXIV-a – 27 februarie 2021

CSM Focsani 2007 CS Minaur Baia Mare
AHC Dunarea Calarasi 2014 SCM Politehnica Timisoara
AHC Dobrogea Sud Constanta CSA Steaua Bucuresti
CSM Bucuresti CSM Fagaras
CSM Resita CS Dinamo Bucuresti
Loc I – Turneu de Promovare Loc II – Turneu de Promovare
CSM Bacau AHC Potaissa Turda
CS HC Buzau 2012 CSM Vaslui

Etapa a XXV-a – 4 martie 2021

CS HC Buzau 2012 CSM Focsani 2007
CSM Vaslui CSM Bacau
AHC Potaissa Turda Loc I – Turneu de Promovare
Loc II – Turneu de Promovare CSM Resita
CS Dinamo Bucuresti CSM Bucuresti
CSM Fagaras AHC Dobrogea Sud Constanta
CSA Steaua Bucuresti AHC Dunarea Calarasi 2014
SCM Politehnica Timisoara CS Minaur Baia Mare

Etapa a XXVI-a – 20 martie 2021

CSM Focsani 2007 SCM Politehnica Timisoara
CS Minaur Baia Mare CSA Steaua Bucuresti
AHC Dunarea Calarasi 2014 CSM Fagaras
AHC Dobrogea Sud Constanta CS Dinamo Bucuresti
CSM Bucuresti Loc II – Turneu de Promovare
CSM Resita AHC Potaissa Turda
Loc I – Turneu de Promovare CSM Vaslui
CSM Bacau CS HC Buzau 2012

Etapa a XXVII-a 27 martie 2021

CSM Bacau CSM Focsani 2007
CS HC Buzau 2012 Loc I – Turneu de Promovare
CSM Vaslui CSM Resita
AHC Potaissa Turda CSM Bucuresti
Loc II – Turneu de Promovare AHC Dobrogea Sud Constanta
CS Dinamo Bucuresti AHC Dunarea Calarasi 2014
CSM Fagaras CS Minaur Baia Mare
CSA Steaua Bucuresti SCM Politehnica Timisoara

Etapa a XXVIII-a -3 aprilie 2021

CSM Focsani 2007 CSA Steaua Bucuresti
SCM Politehnica Timisoara CSM Fagaras
CS Minaur Baia Mare CS Dinamo Bucuresti
AHC Dunarea Calarasi 2014 Loc II – Turneu de Promovare
AHC Dobrogea Sud Constanta AHC Potaissa Turda
CSM Bucuresti CSM Vaslui
CSM Resita CS HC Buzau 2012
Loc I – Turneu de Promovare CSM Bacau

Etapa a XXIX-a – 7 aprilie 2021

Loc I – Turneu de Promovare CSM Focsani 2007
CSM Bacau CSM Resita
CS HC Buzau 2012 CSM Bucuresti
CSM Vaslui AHC Dobrogea Sud Constanta
AHC Potaissa Turda AHC Dunarea Calarasi 2014
Loc II – Turneu de Promovare CS Minaur Baia Mare
CS Dinamo Bucuresti SCM Politehnica Timisoara
CSM Fagaras CSA Steaua Bucuresti

Etapa a XXX-a – 17 aprilie 2021

CSM Focsani 2007 CSM Fagaras
CSA Steaua Bucuresti CS Dinamo Bucuresti
SCM Politehnica Timisoara Loc II – Turneu de Promovare
CS Minaur Baia Mare AHC Potaissa Turda
AHC Dunarea Calarasi 2014 CSM Vaslui
AHC Dobrogea Sud Constanta CS HC Buzau 2012
CSM Bucuresti CSM Bacau
CSM Resita Loc I – Turneu de Promovare

 

Alte articole

Concert de colinde

Concert de colinde

Tenorul Sergiu Chirilă și baritonul Florin Sâmpelean vor colinda la Turda. Aceștia vor susține un concert de colinde românești și străine,…
Vasile Dâncu, președintele Consiliului Național al PSD: La Turda s-a construit un nou partid social-democrat. Din cel vechi a rămas doar sigla

Vasile Dâncu, președintele Consiliului Național al PSD: La Turda…

Rămasă fără sediu și fără membri, după ruptura din 2020, când primarul Turzii, Cristian Matei, împreună cu toți consilierii social-democrați din…
Din învățăturile lui Rareș Bogdan către viitorii politicieni liberali:  Lecția nr. 1 – Cum se ia caimacul de pe ”cafeaua” pentru care au muncit alții (pamflet, pe jumătate)

Din învățăturile lui Rareș Bogdan către viitorii politicieni liberali:…

În politică, indiferent de cumetriile pre- sau post electorale, fiecare își numără singur voturile. Iar după scrutin, politicienii care au trecut…

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *